گمرک کردستان

مدیرکل گمرکات کردستان گفت: امسال (۵ ماه منتهی به مرداد) در مجموع ۵۱۰ میلیون دلار کالا از مرزهای استان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر ارزش دلاری ۳۷ درصد رشد داشت.
بختیار رحمانی پور روز شنبه در نشست خبری اظهار داشت: امسال همچنین ۷۸۰ هزار تن کالا از گمرک های استان صادر شد که ۶۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال ۹۶ است.
وی با بیان اینکه روزانه سه میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کالا از مرزهای کردستان صادر می شود، افزود: گمرک باشماق مریوان امسال از بین ۱۰۷ گمرک فعال کشور در رتبه بیستم قرار گرفت ضمن اینکه گمرک های سنندج و سیرانبند بانه نیز به ترتیب رتبه های ۴۰ و ۳۵ را بدست آوردند.
مدیرکل گمرکات کردستان تاکید کرد: در بخش واردات نیز از ابتدای امسال تا پایان مرداد، ۱۹ میلیون دلار کالا با چهار هزار تن وزن از مرزهای استان وارد شد که از لحاظ وزنی و ارزش دلاری در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته به ترتیب ۸۰ و ۳۵ درصد کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه این کاهش ناشی از تغییرات مقررات واردات و تغییرات نرخ ارز بود، یادآور شد: عمده این واردات شامل ضایعات پلاستیک، ماشین آلات خط تولید و سوخت های معدنی بوده است.
رحمانی پور میزان ترانزیت خارجی مبدا در گمرگ باشماق را در این مدت ۴۷۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۷۷ میلیوین دلار اعلام کرد و گفت: این رقم از لحاظ وزنی ۱۰۱ درصد و از نظر ارزش دلاری ۵۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد.
مدیرکل گمرکات کردستان افزود: در بخش ترانزیت خارجی مقصد نیز ۴۱۳ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۸۳۰ میلیون دلار کالا از مرزهای استان جابجا شد که از لحاظ وزنی هفت درصد کاهش و از نظر ارزش دلاری نسبت به سال گذشته سه درصد رشد داشت.
وی اظهار داشت: در مجموع ۲ میلیارد دلار کالا در پنج ماه گذشته از سال ۹۷ در گمرک های استان ترانزیت شد که از لحاظ وزنی ۳۶ درصد و از نظر ارزش دلاری هشت درصد افزایش داشته است.
رحمانی پور به تردد مسافران از مرز رسمی باشماق از ابتدای امسال تا آخر مرداد اشاره کرد و یادآور شد: در این مدت، ۱۴۱ هزار و ۳۳۰ مسافر ورودی و ۱۳۵ هزار و ۲۹۹ مسافر خروجی از طریق این مرز تردد کردند که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، آمار مسافران ورودی ۲۳ درصد و مسافران خروجی یک درصد رشد داشت.
وی با اشاره به اینکه بعد از اجرای طرح ساماندهی بازارچه های مرزی، ۸۰ هزار و ۵۰۳ نفر از مرزنشنیان استان از تخفیفات پیله وری بهره مند شدند، اضافه کرد: در مجموع در این مدت (سه ماه گذشته) ۵۶۰ میلیارد ریال به مرزنشینان مشمول این طرح، تخفیف داده شد.
مرز رسمی باشماق مریوان در کردستان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید.
گمرکات استان کردستان با چهار شعبه فعال در سنندج، باشماق مریوان، سیرانبند بانه و شهر بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می کند.
گمرک سیرانبند و باشماق از مرزهای گمرکی فعال رسمی و بین المللی استان هستند و گمرک مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است؛ به طوریکه روزانه ۱۲ میلیون دلار کالا از مرز باشماق مریوان ترانزیت می شود.
مرز سیرانبند بانه نیز دومین و نزدیک ترین مرز مشترک استان کردستان با منطقه شمال عراق است که از حیث حجم صادرات کالا و شمار فعالان و شاغلان اقتصادی رتبه دوم بازارچه های این استان را به خود اختصاص داده است.
منبع : ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *