آلمان

تازه ترین آمارهای گمرک نشان می دهد گرچه صادرات ایران به آلمان در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی نزدیک به سه برابر افزایش یافته اما از نظر ارزشی رشد آن کمتر از یک درصد بوده است.
و بر اساس جداول آماری، در مدت یاد شده ۵۳ هزار و ۱۹۸ تن کالا به ارزش ۹۴ میلیون و ۱۸۶ هزار دلار کالا به آلمان صادر شده یعنی نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۲۷۵.۳۲ درصد و از لحاظ ارزشی ۰.۶۳ درصد رشد داشته است.
زعفران، خرما مضافتی، مغز پسته، پسته با پوست تازه، شیره عصاره شیرین بیان، مربا و ژله، شیرینی و هندوانه مهمترین کالاهای صادراتی ایران به آلمان در چهار ماهه نخست امسال بودند.
در بازه زمانی مورد نظر پسته با پوست تازه با ارزش ۲ میلیون و ۲۵۵ هزار و ۱۲۱ دلار در صدر کالاهای صادراتی به آلمان قرار دارد؛ در این دوره ۲۷۴ تن پسته با پوست تازه صادر شد.
شیره و عصاره شیرین بیان با ۵۲۲ هزار و ۴۱۵ دلار و مغز پسته با ۵۱۵ هزار و ۸۳۶ دلار در رده های دوم و سوم صادرات به آلمان قرار دارند.
خرما از دیگر کالاهای وارداتی آلمان از ایران است که در چهار ماهه نخست امسال ۱۵۵ تن از این کالا به ارزش ۱۹۵ هزار و ۵۲۱ دلار به این کشور صادر شد.
یکی از جالب ترین اقلام صادراتی به آلمان روده و شکمبه است. این ماده پروتئینی علاوه بر استفاده در روکش سوسیس و کالباس برای مصارف تهیه نخ بخیه و در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد؛ در چهار ماه نخست امسال پنج هزار تن از این کالا به ارزش ۱۸۳ هزار و ۳۳۰ دلار به آلمان صادر شد.
پارسال بحث واردات مربا در رسانه های مجازی خبرساز شد و تعجب بسیاری را به دنبال داشت، بررسی جداول آماری گمرک نشان می دهد که در چهار ماه نخست امسال آلمان سه هزار و ۷۰۵ کیلوگرم مربا و ژله به ارزش ۱۲ هزار و ۱۲۷ دلار از ایران وارد کرد.
همچنین تا پایان تیرماه بیش از ۲۹۳ تن هندوانه به ارزش ۴۴ هزار و ۸۱ دلار صادر شد.
خیار با ارزش ۳۶ هزار دلار، شیرینی با ارزش ۲۲ هزار دلار و حنا با ارزش بیش از ۱۶ هزار دلار از دیگر کالاهای صادراتی به آلمان هستند.
واردات آلمان از ایران محدود به کالاهای مذکور نیست و سبزیجات خشک شده، عدس، لوبیای سفید، لپه، لوبیا چیتی، زرشک و آلو خشک با ارزش ۲۲ هزار دلار دیگر کالاهای وارداتی این کشور است.آلمان با ۷۵۳ میلیون دلار صادرات کالا به ایران جزو پنج کشور نخست صادرکننده کالا به ایران در چهار ماهه نخست ۱۳۹۷ است.
تراز تجاری کشور در چهارماهه نخست ۱۳۹۷ مثبت ۲۷۱ میلیون دلار بود که نشان از رشد ۱۴.۶۹ درصدی صادرات غیرنفتی دارد.

منبع : اقتصاد آنلاین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *