محصولات کشاورزی

مدیر جهاد کشاورزی بندر آستارا گفت: ۱۲۰ هزار و ۲۳۵ تن محصول کشاورزی از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه از گمرک این شهرستان به کشورهای خارجی صادر شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۶۱ درصد افزایش یافته است.
ایرج شیارکار افزود: در چهار ماه گذشته ۳۲ نوع محصول نظیر سبزیجات، پسته، سیب زمینی، پیاز، خربزه، خرما، فلفل، کشمش، سیب، کیوی، انگور، هندوانه، گیلاس، لیمو ترش و چای به ارزش اقتصادی ۱۰۲ میلیون و ۲۸۴ هزار و ۱۰۰ دلار از گمرک آستارا به روسیه، گرجستان، آذربایجان، اوکراین و کشورهای آسیای میانه صادر شد.
وی بیان کرد: صادرات این محصولات از لحاظ ارزش اقتصادی ۶۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و در مدت یاد شده، ۲۱ نوع محصول نظیر موز، ارزن، مغز تخمه آفتابگردان، دسته بیل، تخته سوزنی برگ، تفاله چغندر قند، باریکه چوب، روکش چوب، پنبه و نخود به وزن ۶۷ هزار و ۸۲۴ تن از روسیه و گرجستان به ایران وارد شده است.
شیارکار ادامه داد: در چهار ماه نخست امسال بر حمل و نقل ۱۶ نوع محصول به وزن ۲۴ هزار و ۸۸۲ تن به کشورهای حاشیه خلیج فارس، نظارت و کنترل شده و میزان واردات محصولات کشاورزی نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۹ درصد و میزان حمل و نقل آن حدود ۳۱ درصد رشد داشته است.
اداره کل گمرک آستارا در واردات و صادرات قطعی کالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و سومین مرز پر تردد ایران است.

منبع : ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *