صادرات محصولات خشکبار در­ چهار ماه نخست امسال­ ­­با ارزشی معادل ۳۱۹ میلیون دلار و وزن ­۱۳۱.۴ هزار تن صورت پذیرفته است که از این میزان صادرات پسته و مغز پسته­ ۵۵ درصد از کل صادرات این گروه را دربرداشته است.
دبیر میز خشکبار دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی­ گفت: صادرات محصولات خشکبار در­ چهار ماه نخست امسال­ ­­با ارزشی معادل ۳۱۹ میلیون دلار و وزن ­۱۳۱.۴ هزار تن صورت پذیرفته است که از این میزان صادرات پسته و مغز پسته­ ۵۵ درصد از کل صادرات این گروه را دربرداشته است.
سودابه خالدیان افزود: صادرت خرما در ­۴ ماه نخست امسال معادل ۱۰۱ میلیون دلار بوده­­­ که ۳۲ درصد از کل صادرات این گروه را دربرداشته و در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش ۳۱ درصدی در ارزش و رشد وزنی ۱۶درصدی داشته است.
خالدیان اظهار داشت: پسته و مغز پسته در ­چهار ماه نخست امسال معادل ۱۷۵ ­میلیون دلار و ۱۹ هزار تن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال نشاندهندۀ­ ۳.۴ درصد افزایش ارزشی و ۱۹.۱ درصد افزایش در وزن است.
او با تاکید بر تاثیر شرایط نامناسب جوی امسال بر تولید محصولات خشکبار گفت: به دلیل شرایط نامناسب جوی در اوایل سال، بیشتر درختان صدمه دیده­­ و محصول آنها ­به شدت کاهش یافته است و به تبع آن، صادرات محصولات خشکبار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی ۷ درصد کاهش و به لحاظ وزنی ۱.۹ درصد رشد داشته است.
از موانع و مشکلات توسعه صادرات خشکبار می توان به تولید ناکافی محصولات‌، محدودیت‌های بانکی و ارزی اشاره کرد .

منبع : اقتصاد آنلاین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *