سفال

جمال خشوعی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: در سه ماهه امسال ۲ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۱۵۰ دلار انواع ظروف سفالی از گمرک همدان به کشورهای عراق، آلمان و اردن صادر شده است.
وی وزن این میزان کالای صادراتی را ۴۹۲ هزار کیلوگرم اعلام کرد و گفت: صادرات ظروف سفالی ۱۲ درصد از کل صادرات استان را به خود اختصاص داده و با این شرایط در رتبه سوم کالاهای صادراتی استان همدان قرار دارد.
مدیرکل گمرک استان همدان تصریح کرد: در مدت مشابه سال گذشته ۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۳۰۰ دلار ظروف سفالی از همدان به سایر کشورها صادر شده که در مقایسه با آمار صادرات امسال، ۱۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه توسعه صادرات غیرنفتی یکی از اولویت‌های استان همدان بوده و تمام تلاش بر افزایش میزان صادرات صنایع دستی به‌کار گرفته شده است تصریح کرد: صادرات صنایع دستی استان باید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یابد که تمهیدات لازم در این زمینه ایجاد شده است.
خشوعی با اشاره به اینکه همدان یکی از استان‌های مطرح کشور در زمینه تولید صنایع دستی محسوب می‌شود اظهار کرد: اقدامات متعددی برای حمایت از صنعتگران استان برای تولیدات صادرات محور شده که خوشبختانه نتیجه مناسبی نیز داشته است.
وی فرش را یکی از مهم‌ترین کالاهای تولیدی همدان دانست و گفت: فرش دستباف همدان با توجه به سابقه و کیفیت بالایی دارد که در بازارهای جهانی نیز شناخته شده است ولی به سبب تحریم‌ها در سال‌های اخیر میزان صادرات کاهش یافته بود.
مدیرکل گمرک استان همدان با بیان اینکه پس از اجرای برجام تحریم‌های فرش دستبافت ایران نیز لغو شده است گفت: خوشبختانه صادرات فرش دستباف از همدان به سایر کشورها آغاز شده و نخستین محموله صادراتی در هفته گذشته از گمرک همدان صادر شد.
وی بیان کرد: یکی از مشکلات در حوزه صادرات صنایع دستی مربوط به نبود بسته‌بندی مناسب برای سفال لالجین است که به دنبال این هستیم تولید بسته‌بندی مناسب برای سفال را در دستور کار قرار دهیم تا بتوان در بازارهای جهانی رقابت کرد.
به گزارش فارس، با وجود انتخاب لالجین به عنوان شهر جهانی سفال شاهد عرضه و فروش کالاها و تولیدات چینی در فروشگاه‌های این شهر هستیم که آسیبی برای صنایع دستی و تولیدات سفال لالجین محسوب می‌شود.
تاکید بسیار استاندار همدان برای جمع‌آوری تولیدات چینی از بازار لالجین هم نتوانست آنچنان که باید تاثیرگذار باشد و هنوز در بازار سفال لالجین کالاهای چینی خودنمایی می‌کنند که این امر می‌تواند در آینده جهانی ماندن این شهر نیز تاثیر منفی داشته باشد.

منبع : خبرگزاری فارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *