صادرات استان قم

جلسه کارگروه توسعه صادرات استان قم بعد از ظهر امروز در سالن جلسات معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم برگزار شد.
محمود سیجانی در ابتدای این جلسه با اشاره به وضعیت صادرات استان قم اظهار کرد: در سه ماهه نخست سال جاری براساس آمار گمرک استان، ارزش صادرات قم به خارج از کشور به ۵۲ میلیون دلار رسید، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۴۲ میلیون دلار بود و امسال رشد ۲۳ درصدی را در صادرات استان قم نسبت به سال گذشته به لحاظ ارزش شاهد بودیم.
وی ادامه داد: در سه ماهه نخست سال جاری براساس آمار گمرک استان قم، وزن کالا‌های صادراتی استان به خارج از کشور به ۴۱ هزار تن رسید، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۳۰ هزار تن بود و امسال رشد ۳۶ درصدی را در صادرات استان قم نسبت به سال گذشته به لحاظ وزنی شاهد بودیم.
مهم‌ترین کالا‌های صادراتی استان قم :
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم افزود: مهم‌ترین کالا‌های صادراتی استان قم در سه ماهه نخست سال جاری، مواد پلاستیکی و اشیاء ساخت شده از این مواد، سرب و مصنوعات از سرب، سوخت‌ها و روغن‌های معدنی (هیدروکربن)، کفش، گتر و اشیاء همانند، فرآورده‌های غلات، آرد، نشاسته (اسنک، کیک) و محصولات شیمی آلی بود.
سیجانی با اشاره به مهم‌ترین کالا‌های صادراتی استان قم اظهار کرد: آلومینیوم و مصنوعات از آلومینیوم، مواد آلبومینوئید، چسب‌ها و آنزیم الیاف سنتتیک یا مصنوعی (الیاف پلی استر) و شیر و محصولات لبنی (شیر خشک صنعتی و عسل) جزو مهم‌ترین کالا‌های صادراتی استان در سه ماهه نخست سال جاری بود.
وی ادامه داد: مهم‌ترین کشور‌های هدف صادراتی استان قم در سه ماهه نخست سال جاری، به ترتیب عراق، افغانستان، امارات، پاکستان، ترکیه، هند، ازبکستان، آذربایجان، ترکمنستان و رومانی بود.
رشد ۴۹ درصدی واردات استان قم :
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم افزود: براساس آمار گمرک استان، ارزش واردات کالا به استان به ۷۹ میلیون دلار رسید، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۵۳ میلیون دلار بود و امسال رشد ۴۹ درصدی را در واردات کالا به استان قم نسبت به سال گذشته به لحاظ ارزش شاهد بودیم.
سیجانی با اشاره به وضعیت واردات استان قم اظهار کرد: در سه ماهه نخست سال جاری براساس آمار گمرک استان، وزن کالا‌های وارداتی به استان به ۱۴ هزار تن رسید، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۹ هزار تن بود و امسال رشد ۵۵ درصدی را در کالا‌های وارداتی به استان قم نسبت به سال گذشته به لحاظ وزنی شاهد بودیم.
وی ادامه داد: دولت قوانین جدیدی را در راستای تسهیل و اصلاح روند واردات و صادرات برای دارندگان کارت‌های بازرگانی تدوین کرده است که باید بازرگانان به این قوانین توجه کنند.
صدور ۵۴۰ کارت بازرگانی در استان قم :
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم افزود: ۵۴۰ کارت بازرگانی در استان صادر شده است که دارندگان این کارت‌ها می‌توانند علاوه بر واردات مواد اولیه و مورد نیاز به کشور، کالا‌های داخلی را به خارج از کشور صادرات کنند.
اصغر جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به وضعیت صادرات سوهان استان قم اظهار کرد: سال گذشته ۱۹ تن از سوهان استان به کشور آمریکا ارسال شد که این کالا در آن کشور مورد استقبال مردم قرار گرفت، در حال معرفی سوهان استان به کشور‌های مختلف جهان هستیم.
رئیس اتحادیه صنف سوهانی و حلوایی استان قم افزود: ۹۰ درصد از سوهان استان به سایر استان‌های ایران صادر می‌شود.

لزوم رسیدن صادرات استان قم به ۲۵۰ میلیون دلار :

مهرداد غضنفری در بخش پایانی این جلسه با اشاره به لزوم تلاش برای افزایش صادرات استان قم اظهار کرد: برای این که امسال بتوانیم به هدف صادرات ۲۵۰ میلیون دلاری از استان از طریق گمرک قم برسیم، از لحاظ زمانی عقب هستیم که باید این فاصله را در فصل‌های دیگر جبران کنیم و به این هدف در سال جاری برسیم.

وی ادامه داد: برای افزایش صادرات استان قم نیازمند هم افزایی بین دستگاه‌های مختلف هستیم و مشکلات در این زمینه باید آسیب شناسی و مورد کارشناسی قرار بگیرد و به آن رسیدگی شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری قم افزود: پیشنهادات در خصوص حل مشکلات صادرکنندگان و تولیدکنندگان جمع آوری می‌شود و مورد کار کارشناسی قرار می‌گیرد و سپس خروجی آن در کارگروه‌ها مطرح می‌شود، تحلیل داده‌ها مبنای تصمیم‌گیری‌ها است.

غضنفری با اشاره به راهکار‌های افزایش صادرات استان قم اظهار کرد: نمایندگی وزارت امور خارجه در استان باید در این زمینه نقش ایفا کند، همچنین پیگیری برگزاری نمایشگاه‌ها در کشور‌های مختلف برای افزایش صادرات قم ضروری است.

مطرح شدن مشکلات تولیدکنندگان قمی در کارگروه‌های ملی :

وی ادامه داد: یکی از اقدامات ضروری در استان قم، تلاش برای افزایش صادرات این استان است و افزایش صادرات قم و کاهش صادرات این استان موجب ارتقای شاخص‌های اقتصادی قم می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری قم در پایان خاطرنشان کرد: مشکلات تولیدکنندگان استان را درک و این مشکلات را در کارگروه‌های ملی مطرح می‌کنیم.

منبع : خبرگزاری بسیج

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *