سرپرست حوزه نظارت گمرک های استان بوشهر گفت: در سه ماه نخست امسال هشت میلیون و ۴۰۵ هزار تن کالای غیرنفتی و میعانات گازی به ارزش چهار میلیارد و ۷۲۴ میلیون دلار از این استان به خارج کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.
 منصور بازیار روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: از این میزان پنج میلیون و ۱۸۴ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۵۰۹ میلیون دلار کالای غیرنفتی بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۶ درصد و از لحاظ ارزش ۳۴ درصد رشد داشته است.
وی بیان کرد: همچنین در سه ماه نخست امسال سه میلیون و ۲۲۱ هزار تن میعانات گازی به ارزش ۲ میلیارد و ۲۱۵میلیون دلار از استان بوشهر به خارج کشور صادر شد.
بازیار اضافه کرد: استان بوشهر رتبه نخست صادرات کشور را در اختیار دارد و بیشترین حجم صادرات استان با احتساب میعانات گازی مربوط به گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است که از نظر وزنی ۸۷ و از لحاظ ارزش ۹۲ درصد از حجم صادرات این استان را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: عمده کالاهای صادراتی از گمرک های استان بوشهر میعانات گازی، محصولات پتروشیمی، سکوی نفتی، کودهای معدنی، سیمان و کلینکر، گوگرد، لوله های حفاری، خربزه و هندوانه، سنگ گچ و گچ بنایی و یونجه است.
سرپرست حوزه نظارت گمرک های استان بوشهر یادآورد شد: کشورهای امارات متحده عربی، چین، جمهوری کره، هند، اندونزی، ژاپن، تایلند، تایوان و قطر عمده مقصد کالاهای صادراتی از گمرک های استان بوشهر بود.
وی بیان کرد: رشد آمارهای صادراتی یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی استان است و این مهم نشان از همراهی و همدلی بخش غیردولتی و دولتی در تحقق این امر است.
بازیار اضافه کرد: گمرک در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و با ارائه یک بسته حمایتی که شامل انواع تسهیلات گمرکی می شود سعی دارد زمینه تقویت صادرات را برای واحدهای تولیدی کشور فراهم کند.

منبع: ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *