ایران و آذربایجان

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: با مضای توافقنامه گمرکی روابط تجاری میان دو کشور بیش از پیش توسعه می یابد.
بهروز پورسلیمان در مصاحبه با برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزود: همکاری های گمرکی میان ایران و جمهوری آذربایجان در جهت تسهیل مبادله های کالایی، کاستن تشریفات گمرکی و افزایش تعاملات بین دو کشور انجام گرفته است.
وی اظهار داشت: روسای کل گمرکات ایران و جمهوری آذربایجان در راستای ۱۱ دیدار اخیر ریاست جمهوری دو کشور با برگزاری نشستی در جلفا توافقنامه گمرکی درباره تسهیلات جدید گمرکی در هفت محور کلی امضا کردند.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان با بیان اینکه رفع مشکلات فنی موجود در تبادل اطلاعات در سریع ترین زمان ممکن نخستین محور این توافق است، ادامه داد: برای رفع این مشکلات مقرر شده کمیته کارشناسی تشکیل شود.
وی همچنین محور دوم توافق مورد نظر را تبادل اطلاعات دستگاه های ایکس ری میان دو گمرک عنوان کرد و گفت: محور سوم نیز درخواست مسئولان گمرک نخجوان را شامل می شود به طوری که وزارت جهاد کشاورزی ایران باید ضمن بررسی، نتیجه ترانزیت خارجی دام و گل و گیاه از مبدا جمهوری نخجوان به جمهوری آذربایجان را ارائه کند.
پورسلیمان افزود: توافق بر سر وضع تعرفه های ترجیحی محور چهارم توافق مزبور است این در حالیست که تعرفه های ترجیحی مورد نظر می تواند در گسترش تبادل تجاری میان دو کشور نقش موثری ایفا کند.
وی با اشاره به اینکه در محور پنجم این توافق نیز مقرر شده با توجه به تجربه موفق تبادل اطلاعات کارنه تیر میان ایران و ترکیه برای تبادل اطلاعات کارنه تیر بین دو کشور کمیته های کارشناسی تشکیل شود، اظهارداشت: با توجه به شبانه روزی شدن فعالیت گمرکات مرزی بیله سوار و جلفا رفع نواقصی مانند عدم حضور شرکت های حمل و نقل و بیمه گر در ساعات پایانی شب در محور ششم گنجانده شده است.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان با تاکید بر اینکه محور هفتم هم برگزاری دوره های آموزشی برای پرسنل جمهوری آذربایجان درباره کشفیات مواد مخدر را دربر می گیرد، ادامه داد: در نخستین فرصت کارشناسان ایران برای ارائه آموزش های مورد نظر در این جمهوری اعزام خواهند شد.
وی در پایان به رادیو اقتصاد یادآور شد: با امضای توافقنامه گمرکی میان دو جمهوری ایران و حمهوری آذربایجان انتظار می رود موانع موجود توسعه تجاری بین دو کشور رفع شود.
برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۱ به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

منبع: فصل تجارت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *