نیازهای دارویی

سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در دیدار با الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان با ابراز خرسندی رییس جمهور کشورمان بر تداوم همکاری های دو کشور، خاطرنشان کرد: اشتراکات و پیوندهای فراوان فرهنگی، دینی و تاریخی دو ملت، بستر و فرصت مغتنمی است که کمک می کند دو کشور در تمام زمینه ها از جمله موضوع بهداشت، درمان و دارو که به طور مستقیم با سلامتی مردم مرتبط است، هم در بخش دولتی و هم خصوصی، همکاری نزدیکتری داشته باشند.وزیر بهداشت با اشاره به اینکه حمایت روسای جمهور دو کشور ایران و آذربایجان، زمینه پیگیری جدی تر اجرای توافقات در موضوعات پزشکی، دارویی و درمانی را فراهم می کند، افزود: دو کشور با استفاده از ظرفیت همسایگی، از توانمندی های قابل توجهی برای گسترش بیشتر روابط برخوردار هستند و مهمترین هدف دو دولت، در این چندسال اخیر فراهم سازی بسترها و زیرساخت های لازم برای توسعه همکاری های دو جانبه و منطقه ای بوده است.
هاشمی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد، در زمینه های مختلف همکاری های پزشکی، بهداشتی، درمانی و دارویی با جمهوری آذربایجان مناسبات خود را گسترش دهد و شرایط لازم برای توسعه و رفاه دو ملت را بیش از پیش فراهم سازد.
ارائه خدمات پزشکی با کیفیت بالا و هزینه کم در ایران:
وزیر بهداشت با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه پزشکی پیشرفت های زیادی کرده و آمادگی دارد تا تجربیات خود را در تمامی حوزه ها با جمهوری آذربایجان به اشتراک بگذارد، اظهار داشت: بسیاری از بیماران از کشورهای دیگر برای انجام اعمال جراحی سنگین و پیچیده به ایران سفر می کنند، چراکه خدمات درمانی، با کیفیت بالا و هزینه های کمتر از سایر کشورها در ایران ارائه می شود.
صادرات دارویی ایران به ٣٠ کشور:
هاشمی درخصوص دارو گفت: در حال حاضر بیش از ٩۶ درصد نیاز دارویی ایران، در داخل کشور تولید می شود و به بیش از ٣٠ کشور صادرات داروهای با کیفیت و پیشرفته داریم، همچنین تعدادی از داروهای ایران نیز در آذربایجان به ثبت رسیده که امیدواریم این تبادلات توسعه پیدا کند.
وزیر بهداشت با اشاره به حضور و همراهی برخی شرکت های دارویی در این سفر، درخصوص بسته همکاری آنها گفت: این شرکت ها بسته همکاری خوبی تهیه کرده اند و امید است دستورات و توافقات روسای جمهور دو کشور در این سفر، عملیاتی شده و أفق های جدیدی در روابط دو کشور رقم خورد.
وزیر بهداشت در خصوص همکاری های ایران و آذربایجان در زمینه اموزش گفت: در زمینه آموزش متخصصان و کادر بهداشتی و درمانی آذربایجان نیز یک بسته همکاری تهیه شده است.
تاکید بر گسترش مناسبات بین ایران و آذربایجان در حوزه سلامت:
همچنین در این دیدار، الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان با تاکید بر لزوم گسترش ارتباطات بین دو کشور، گفت: توافقات حوزه بهداشت و درمان نسبت به سایر حوزه ها بین دو کشور رشد کمتری داشته است و باید سعی شود در این حوزه نیز به رشد و ارتقای مناسبی دست پیدا کنیم، چراکه حوزه بهداشت و درمان با گستردگی های زیادی روبرو است.
رئیس جمهوری آذربایجان بر حمایت از توافقات بین ایران و آذربایجان تاکید کرد و گفت: مشکلاتی که در مراحل آغازین اجرایی سازی ساخت کارخانه داروسازی وجود داشت، در این سفر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و حل خواهد شد.
وی با اشاره به حمایت از حضور پزشکان ایرانی برای حضور در بیمارستان های آذربایجان، درخصوص گسترش ارتباطات در حوزه بهداشت خاطرنشان کرد: ایران و آذربایجان مرزهای طولانی باهم دارند که باید در زمینه برنامه های بهداشتی بین دو کشور برنامه ریزی شود.
الهام علی اف از ایجاد ارتباطات موثر در حوزه آموزش استقبال کرد و اظهار داشت: قبلا تمامی دستورات را برای گسترش مناسبات در حوزه سلامت صادر کرده ایم و اکنون نیز بر آنها تاکید می کنیم تا در روند آنها تسریع ایجاد شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *